Właściwości izolacyjne szyb zespolonych.
Szyba zespolona stanowi dwie jednakowe warstwy szkła, między którymi występuje przestrzeń wypełniona argonem. Gaz ten charakteryzuje się niską przepuszczalnością ciepła, przez co zwiększają się właściwości izolacyjne okna.
Jest nie tylko cieplej w domu, ale także występują mniejsze straty ciepła przez tę część wykończenia budynku. Bezpośrednio mniejsze straty w cieple przekładają się na większe oszczędności. Gdy spojrzymy na przekrój szyby zespolonej, którą wykona Świat Szkła, to widzimy ramę dystansową, w której osadzone dwie, trzy lub cztery tafle szkła o różnej jakości. Warto wybierać producentów, którzy gwarantują możliwie najlepszą jakość szkła. Należy pamiętać, że niezależnie od tego, jakiej jakości wybierzemy okna, to zawsze z szyby zespolonej, z biegiem czasu, gaz uleci i straci swoje właściwości termoizolacyjne. Szyby zespolone są jednocześnie wytrzymalszymi na stłuczenia, wybicie, przebicie i włamanie.
Właściwości termoizolacyjne
Szyba zespolona montowana jest ze względu na swoje, początkowo, wysokie parametry termoizolacyjne. Obecny między taflami szkła gaz – argon czy krypton – bezpośrednio wpływają na obniżenie przenikalności ciepła przez warstwy. To jednak, z ilu warstw wybierzemy okno, zależy od nas. Podstawę stanowi szyba zespolona jednokomorowa, która stanowi dwie szyby, z przestrzenią między nimi. Drugim rodzaje jest dwukomorowa szyba zespolona, która składa się z trzech szyb, między którymi znajdą się wspomniane wcześniej gazy w obu utworzonych komorach.
Trzecim typem są trzykomorowe szyby zespolone, złożone z czterech szyb, trzech komór i w każdej znajdziemy krypton czy argon. Właściwości izolacyjne szyb zespolonych wzrastają wraz z kolejną warstwą, która tworzy komorę. Dzięki trzem komorom wypełnionym argonem jeszcze bardziej minimalizuje się przepuszczalność ciepła. Sprawia to, że zimą mniej ciepła ucieka na zewnątrz, a w samym domu jest przytulnie, gdy na zewnątrz jest mróz. Latem natomiast pomagają utrzymać niższą temperaturę w domu, co jest ważne zwłaszcza w upały, ponieważ mniej promieniowania cieplnego, generowanego przez słońce, jest w stanie przedostać się do środka przez szybę zespoloną. Tak więc szyba zespolona nie przepuszczając ciepła, pozwala zatrzymać je w domu, i go do budynku nie wpuszczać. Pamiętać jednak należy, że sama szyba w oknie to nie wszystko, należy zadbać o właściwe uszczelki oraz przeprowadzenie odpowiednie montażu, np. ciepłego.